Gwajakowiec lekarski
Gwajkowiec lekarski 100g
Producent: Rafex
Właściwości Gwajakowca Lekarskiego
Gwajakowiec lekarski (Guaiacum officinale L.), zwany także gwajakowym drzewem lub gwajakiem właściwym, a ze względu na swoje wszestronne zastosowanie - drewnem życia, świętym drewnem, drewnem błogosławionym. Gatunek niewielkiego drzewa z rodziny parolistowatych. Rośnie wolno w suchych, równinnych lasach. Występuje w Ameryce Środkowej oraz na Antylach i Wyspach Bahama.
Uprawa i Ochrona
Uprawiany w Kalifornii, na Florydzie, w Kolumbii, Wenezueli na Tahiti i Dominikanie. Gatunek od wieków jest eksploatowany, dlatego obecne zasoby są mocno ograniczone - uznawany za zagrożony - chroniony konwencją CITES.
Zastosowanie Drewna Gwajakowca
Drewno gwajakowca jest jednym z najtwardszych i najbardziej odpornych gatunków. Z powodu swoich własności używane jako materiał łożyskowy w połączeniach mechanicznych (np. mechanicznych maszynach do szycia) lub okrętowych łożyskach wału napędowego śruby z uwagi na szczelność i samosmarowalność. Wykorzystywane także na drzewce włóczni i trzonki narzędzi.
Zawartość i Zastosowanie Żywicy Gwajakowej
Drewno zawiera duże ilości żywicy, z której wytwarza się substancję o właściwościach wykrztuśnych (gwajakol), a także nalewkę gwajakową.
Gwajakowiec lekarski - właściwości Lecznicze
-
w lecznictwie ma zastosowanie zarówno drewno gwajakowe jak i wydzielającą się z niego żywica
-
gumę z drewna gwajakowca używano w leczeniu syfilisu
-
drewna gwajakowego plemiona indiańskie (jeszcze w okresie prekolumbijskim) używały jako skutecznego środka w leczeniu kiły
-
żywica ma również działanie przeciwartretyczne i przeciwkaszlowe
-
żywica gwajakowa zawiera wiele substancji leczniczych, takich jak gwajakol, gwajacyna, saponiny i olejek eteryczny bardzo zasobny w azulen (podobnie jak rumianek)
-
odwary z drewna i nalewki z żywicy mają głównie zastosowanie w dolegliwościach reumatycznych i artretycznych
-
stosowane jako leki napotne, moczopędne, usprawniające przemianę materii i oczyszczające
Komentarze
Ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy.